Remington Industries 1.0X3.0FLT6061T6511-12 1" x 3" Aluminum Flat Bar, 6061 General Purpose Plate, 12 Inch Length, T6511 Mill Stock, Extruded, 1.0" Diameter
★★★★☆ 4.0 141 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by waxandwine.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
6061 aluminum is a lightweight, general-purpose aluminum alloy that can easily be machined or welded. It has a high resistance to corrosion, and an excellent weight-to-strength ratio. The T6511 temperature also means it has been heat treated for additional strength (yield strength: 35, 000 psi). this 6061 aluminum meets ASTM B221 specifications.
  • Length: 12 inch
  • Thickness: 1 inch
  • Material Type: 6061 general-purpose aluminum
  • Temper: T6511
  • High Strength, Easily Welded or Machined
Material Aluminum 6061
Item Form Flat Rod
Brand Name Remington Industries
Item Shape Flat Bar
Unit Count 1 Count
Item Weight 3.6 Pounds
Part Number 1.0X3.0FLT6061T6511-12
Grade Rating T6511
Manufacturer Remington Industries-Wire
Model Number 1.0X3.0FLT6061T6511-12
Number of Items 1
Specification Met Astm B221
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
141 ratings | 58 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (106)
4 stars
8% (11)
3 stars
4% (6)
2 stars
2% (3)
1 star
11% (16)