Silver Ticket Products STR Series 6 Piece Home Theater Fixed Frame 4K / 8K Ultra HD, HDTV, HDR & Active 3D Movie Projection Screen, 16:9 Format, 120" Diagonal, High Contrast Material STR-169120-HC
★★★★★ 4.3 104 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by waxandwine.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Wall Mounted Fixed Frame Projection Screen (Overall Size 63.625" Tall x 109.25" Wide) (Viewing Area 120" Diagonal x 58.875" Tall x 104.5" Wide) No option for Legs or Stands with this product. Recommended for projectors with Native 16:9 Resolution
UPC 763461680432
Brand Silver Ticket Products
Color High Contrast Material
Unit Count 1 Count
Item Weight 34 Pounds
Manufacturer Silver Ticket Products
Model Number STR-169120-HC
Mounting Type Wall Mount
Screen Finish 160 Degrees
Viewing Angle 160 Degrees
Operation Mode Manual
Mfr Part Number STR-169120-HC
Screen Dimensions 120 inches
Enclosure Material Aluminum
Item Dimensions W x H 109.25"W x 63.63"H
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
104 ratings | 43 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (83)
4 stars
6% (6)
3 stars
3% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (10)